Lilie jsou překrásné květiny oblíbené nejen pro svou krásu, ale také pro svou zajímavou jemnou vůni. Tato královna květin okouzlí opravdu každého díky svým exotickým květům. Mnoho lidí je pěstuje na své zahrádce, ale vyjímají se i ve váze. Pro toho, kdo nevlastní zahradu, a přesto by chtěl, aby mu lilie dělaly radost dobu delší než pár dní ve váze, si je může vysadit doma v truhlíku nebo v květináči. A tak nikdo z nás nebude ochuzen o jejich krásu a eleganci.

Lilií je více než sto druhů! Vybírat je opravdu z čeho. Některé netušené krásky vznikly díky křížení a vynikajícím pěstitelským vlastnostem. Každá z nich má na pěstování jiné nároky, ale ty zásadní se nijak neliší. Nejsou pěstitelsky až tak náročné, proto se do výsadby můžete pustit hned teď.

Lilie v truhlíku
Pro pěstování v nádobě se vůbec nehodí lilie, které vykopete ze zahrádky. Vhodnější je koupit cibulky vyšlechtěné pro pěstování v truhlíku. Takové lilie vám pak vyrostou maximálně okolo 40 centimetrů, což je pro pěstování doma dostačující.

Při výběru cibulek se tedy řiďte nejen výškou, ale také barvou. Můžete zkombinovat lilie, které kvetou brzy s pozdními druhy, takže vám budou doma dělat nekonečně kvetoucí radost.

Na výsadbu cibulí je nejlepší doba od února do začátku března. Do nádoby, květináče nebo truhlíku dejte mírně kyselý substrát. Vysaďte cibulky a zeminu jemně zalijte. Nádobu postavte na světlé a teplé místo. Až budou rostlinky rašit, budou potřebovat dostatek světla a tepla, a také vláhy.

Lilií pro domácí pěstování je v nabídce nespočet barev. Bylo vypěstováno mnoho kultivarů, jejichž květy jsou mnohdy několikabarevné, na okrajích lemované, tečkované, zvlněné… je pravdu mnoho kombinací, takže vybrat ty nejkrásnější vám dá mnoho práce.

Na konci léta, až vám lilie odkvetou, počkejte, až se jim květy zatáhnou, a opatrně je vykruťte. Na zimu dejte sazenice na chladné místo a nezapomeňte je občas zalít, aby vám přes zimu nevyschly.

Back To Top