Rubriky
Sport

Proč mnoho bývalých profesionálních sportovců značně zchudne?

Slavní sportovci patří k nejvíce obdivovaným osobám. Dokonce i lidé, kteří se o daný sport nezajímají, mnohdy znají jejich jména. Avšak poté, co ukončí kariéru, ať už z důvodu věku či zranění, se nám ztratí z očí a zájem o ně rychle opadne.

 

V případě, že jejich osudy sledujeme i nadále, můžeme si všimnout poněkud znepokojivého trendu. Mnoho z nich totiž skončí v relativní chudobě. Samozřejmě, určitý propad příjmů se dá bezesporu předpokládat. Jak si ale vysvětlit, že jsou na tom brzy takhle špatně, zvláště když vydělávali milionové částky?

 

vysloužilým sportovcům často chybí peníze

 

Tím hlavním důvodem je, že začali svou kariéru ve velmi mladém věku. Do profesionálních soutěží se většinou vstupuje kolem sedmnáctého roku života, a v té době už sportovci většinou mají za sebou několikaletou juniorskou a mládežnickou kariéru. A většina mladých lidí peníze na horší časy nešetří (i když výjimky tu jsou). To znamená, že co vydělají, to téměř ihned použijí. Když jim pak skončí kariéra, nemají z čeho brát. A nesmíme zapomínat, že k tomu dochází krátce po třicítce, tedy v době, kdy je většina pracujících stále v produktivním věku.

 

Také je zde fakt, že často nemají žádnou jinou kvalifikaci. Profesionální sport vyžaduje plné nasazení, takže neměli čas studovat. Kvůli tomu však nemají po skončení svého působení žádné znalosti a dovednosti, které by mohli využít. Proto také nemohou najít zaměstnání.

 

opuštěná atletická dráha

 

Samozřejmě, někteří to řeší tím, že se stanou trenéry. Ovšem to není možnost pro každého. Navíc je nutné si uvědomit, kolik sportovců odchází „do důchodu“ každý rok, a kolik je potřeba trenérů. Rozhodně se tedy tak nemohou uživit všichni. Veškeré tyto faktory pak způsobují, že tito lidé nakonec skončí málem na ulici. Většinou se snaží těžit ze zašlé slávy například hraním v reklamách, avšak pokud nejsou dostatečně známí, ani toto pro ně není možnost. Jak toto tedy řešit? Ideálně tím, že si ze svého platu budou šetřit a používat budou skutečně jen minimum vydělaných peněz. Jistě, není to ideální, avšak přiznejme si to, jiný způsob v současnosti prakticky neexistuje.

Rubriky
Sport

Krasobruslení

Historie krasobruslení sahá do Nizozemska v době mezi 13. a 14. stoletím. Rozvinulo se však až v roce 1814 ve Velké Británii. Krasobruslaři soutěží na mnoha mistrovstvích a to ve čtyřech disciplínách. Jsou to tance na ledě, synchronizované bruslení, sportovní páry a jednotlivci. Krasobruslení je zařazeno také do zimních olympijských her. Každý krasobruslař musí umět nejen dobře bruslit, ale také zvládnout mnoho dalších prvků jako jsou piruety či různé druhy skoků, jako třeba Axel, Flip, Salchow. 

Zima

Mezi nejlepší krasobruslaře patří rus Jevgenij Pljuščenko narozený v roce 1982. Za svou kariéru získal 45 zlatých medailí a 70 krát byl ohodnocen nejvyšší známkou 6 – poprvé již ve svých 16 letech. Alexej Jagudin narozený v roce 1980 je dalším z vynikajících ruských krasobruslařů. Za svá častá vítězství a vysoká ocenění byl nominován na největšího sportovce. V roce 2003 ukončil svou kariéru a začal se věnovat práci trenéra. S přípravou na olympiádu pomohl, velmi talentovanému francouzskému krasobruslaři Brianu Joubertovi, narozenému v roce 1984. Mnohonásobným mistrem Evropy je Javier Fernández narozený v roce 1991. Zlatou medaili získával každoročně od roku 2013 až do roku 2019. 

Led

I mezi ženami jsou vynikající krasobruslařky. Jednou z nich je Carolina Kostner narozená v roce 1987. Tato italská krasobruslařka se mezi lety 2007 až 2013 stala pětinásobnou mistryní Evropy. Mezi krasobruslařskou špičku se zařadil také kanaďan čínského původu Patrick Chan. Mistrem světa v krasobruslení se stal třikrát po sobě a to v letech 2011 až 2013. Svou kariéru však před třemi lety, ve svých 27 letech, ukončil. Bývalým krasobruslařem a několikanásobným mistrem České republiky v krasobruslení je písecký rodák Tomás Verner. V roce 2008 získal titul mistra Evropy v chorvatském Záhřebu. Svou kariéru ukončil v roce 2014 ve svých 28 letech. Dalším trojnásobným držitelem zlaté medaile z mistrovství světa v krasobruslení je američan Nathan Chen. V dětství se věnoval gymnastice a baletu. Dnes je tento 21 letý mladík vládnoucím mistrem světa. Vzhledem k tomu, že svůj současný titul získal s velkým náskokem, určitě nebude jeho poslední.

Rubriky
Sport

Sportem ke krásné postavě

Vztah ke sportu by si měl najít každá lidský jedinec. Sport je totiž zázračný a dokáže spoustu věcí. Že Vás zajímá jaké? Dočtete se v tomto článku. 

Sport – pojem, který v nás vyvolává různé pocity. Někým milován a jinými nenáviděn. Co vlastně může sport přinést našemu tělu? Kromě to, že sportem si udržujeme skvělou fyzickou kondici, může v nás vyvolávat skvělé pocity a dokáže odplavit i negativní energií. Je tolik druhů sportu, že si určitě nějaký ten sport pro sebe najdete. Může se třeba jen jednat o rychlejší chůzi do práce a z práce. Můžete běhat, můžete jezdit na kole. A to jsou jen sportovní odvětví, které můžete provozovat při cestě do práce a z práce nebo třeba při cestě do obchodu. Prostě během dne, aniž byste si na to museli zvlášť vyhrazovat volný prostor.

běh

Pokud se chcete sportu věnovat intenzivně můžete své tělo potrápit ve fitness centru. Jako celoroční a velmi skvělý sport je doporučováno plavání.  Jaké pozitivum přináší pro Vaše tělo plavání. Při plavání totiž využívá mnoho části těla. Ať už se jedná o ruce, nohy, ale také zapojujete velmi úspěšně ramena, zádové svaly. Velmi dobře se Vám při plavání i roztahují plíce, které jsou dobré pro kvalitní dýchání. 

Chci zhubnout co mám dělat za sport

kajak

K formování postavy Vám může pomocí jakýkoliv sport. Spíše záleží na jeho intenzitě, době provádění, vaše tělesná hmotnost a taky svaly, které u daného sportu zapojujete. Například při inline bruslení a vyvíjené rychlosti 15 km/hodinu můžete spálit okolo 600 Kcal což odpovídá 2520 kJ. Možná Vás to překvapí, ale i takovým ping-pongem spalujete kalorie. Hodinová hra vám spálí okolo 300 kcal. V posledních letech se v česku hodně prosazuje Paddleboard. Za hodinu jízdy spálíte okolo 450 kcal. A tak bychom s výčtem sportů mohli pokračovat dále. 

Který sport je pro Vás ten nejlepší?