Jako první usedl do prezidentského křesla zakladatel naší republiky, Tomáš Garrigue Masaryk. Často označovaný jako prezident Osvoboditel. Ve funkci byl od roku 1918 do roku 1935. Ve funkci ho vystřídal Edvard Beneš, který v době druhé světové války stanul v čele exilové vlády v Londýně. V roce 1945 se vrátil do vlasti a ve funkci prezidenta pokračoval do roku 1948. Ve složitých válečných časech 1938 – 1945 stál v čele našeho státu Emil Hácha. V roce 1948 přichází na Hrad, po únorovém puči, 1. komunistický prezident – Klement Gottwald. A zahájí temné dějiny Československa. V prezidentské funkci je do roku 1953. Jeho nástupcem se stane Antonín Zápotocký.

Zemský ráj to na pohled

Za jehož vlády dojde snad k nejbolestnější poválečné krizi – měnové reformě. Kdy většina obyvatel přijde o své úspory. V roce 1957 je do funkce zvolen Antonín Novotný. Hlavně kvůli podpoře sovětského vůdce Chruščova. Budování socialismu je jeho hlavní prioritou. V roce 1968 ve své funkci končí a na jeho místo nastupuje Ludvík Svoboda. Veterán druhé světové války, který se staví svoji autoritou za reformní snahy části obyvatel. Po srpnových událostech se však moc přesouvá do rukou generálního tajemníka ÚV KSČ Gustáva Husáka. Který se v roce 1975 stane osmým prezidentem naší vlasti. Ten byl v padesátých letech vězněn a v šedesátých plně rehabilitován.

Symbol svobody a demokracie

Za jeho vlády byly normalizační šrouby silně utahovány. Po listopadu 1989 jmenoval vládu národního porozumění a na funkci prezidenta abdikoval. Čímž ukončil temnou kapitolu našich dějin. Prvním polistopadovým prezidentem se stává v roce 1990 Václav Havel. Disident, dramatik, zakladatel Občanského fóra, signatář Charty 77, který nastoluje v naší zemi demokratický řád. Jímž navazuje na odkaz prezidenta Masaryka. Svou náročnou funkci, přes zdravotní potíže, vykonává do roku 2003. Kdy na jeho místo přichází Václav Klaus. Ekonom, symbol kupónové privatizace a spoluzakladatel ODS. Ještě v roli premiéra, spolu se slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem, se shodnou v roce 1993 na rozdělení Československa. Jedenáctým prezidentem je Miloš Zeman, který do funkce nastoupil v roce 2013, jako první přímo zvolený prezident. Někdejší prognostik se v politice angažoval už od 90. let. Působil jako předseda ČSSD. Ve své funkci setrvá do roku 2023, kdy je naplánována volba dalšího, dvanáctého prezidenta České republiky.

Back To Top