Každá budoucí maminka si přípravy na příchod miminka zcela jistě užívá. Jenže s procházením seznamů věcí, které je třeba pořídit, přichází i otázka: je vůbec možné se o miminko starat aspoň trošku ekologicky? A jak se vyznat v záplavě rad ohledně plenek, odsávaček, dudlíků, příkrmů a kdo ví čeho všeho ještě?
Obojí lze celkem jednoduše. Prostě se z toho nezbláznit a řešit jednu věc podruhé za pomoci svého rozumu a s přihlédnutím k finanční stránce. Tak třeba plenky. Z dlouhodobého pohledu jsou určitě výhodnější pleny látkové. Existují různé druhy, třeba takzvané AIO (vše v jednom), které stačí jednoduše vyprat v prášku, co běžně používáte na dětské věci. A že jsou tyhle plenky drahé? Nové kousky ano, mějte však na paměti, že jde o jednorázovou investici. Klidně můžete zkusit internetové bazary, hodně maminek prodává plenky třeba po jednom miminku ve velmi dobrém stavu. A místo vlhčených ubrousků, které obsahují plasty a rozkládají se na skládkách stejně dlouho jako igelitové pytlíky, používejte proud tekoucí vody a namočený hadřík.
Co se týká odsávaček, sterilizátorů a podobných přístrojů – pořiďte si je, až je budete opravdu potřebovat. Stejně tak s lahvičkami na mléko, bohatě stačí jedna do zásoby. Když budete muset z lahvičky krmit častěji, pořídíte si jich více. Až bude děťátko větší přijdou na řadu příkrmy a s nimi oblíbené kapsičky. Problém je opět v plastovém obalu, který je snad ještě horší než lahev od limonády. Dají se však v každé druhé drogerii koupit znovu naplnitelné. Děťátko si může hrát s kapsičkou a vy navíc (na rozdíl od kupovaných jednorázových) máte kontrolu nad jejím obsahem.
Starat se o miminko ekologicky může podle internetových rad vypadat velmi složitě, ale opak je pravdou. Nezblázníte se z toho. Jen je to chvilkami o trošičku náročnější než méně šetrný přístup k životnímu prostředí.