Každý z nás stárne a my proti běhu času nic nezmůžeme. Můžeme se ale starat o to, aby naše tělo bylo stále v dobré kondici a my zvládali určité věci až do pozdního stáří.
Co se děje v organismu?
Je dokázané, že věkem se výkonnost našeho organismu snižuje, svalové buňky se oslabují a my už nezvládáme tolik, co jsme bez problému jako mladí dělali. Jde především o fyzickou výkonnost. Je však studiemi odborníků dokázané, že pravidelnou fyzickou aktivitou můžeme naše tělo vytrénovat natolik, že i ve zralém věku jsme schopni menší fyzické zátěže, která nám bude prospívat. Lidé, kteří se stářím usadí na gauč a k televizi a již se nesnaží o pohyb, časem se stávají málo pohybliví, jejich svaly slábnou a organismus stěží zvládne pohyb na lůžku. Nepohyblivý člověk je pak ohrožen záněty plic, protože plíce jsou málo provzdušněné, objevují se záněty kůže, bércové vředy z málo prokrvených končetin a mnoho dalších zdravotních komplikací, které by nemusely být, kdyby zůstal zachován alespoň malý přirozený pohyb.
Na co se zaměřit?
Je samozřejmé, že starší člověk nezvládne stejné fyzické vypětí jako mladý muž či žena. Přesto bychom měli dbát, abychom provozovali alespoň takovou aktivitu, která je pro nás únosná. Neznamená, že musíme být úplně zdraví. Třeba chůzi může provozovat většina z nás do pozdního věku. Jistě, že nejde o rychlou náročnou chůzi. Můžeme jít ve svém tempu, chvílemi si i odpočinout, zaměřit se na hluboké dodýchávání. Občas zahýbat i pažemi, prostě tak, abychom dokázali se pohybovat sobě na míru. Jako pomůcku si pořiďte trekingové hole, které vám dovolí se opřít při chůzi o ruce, zaručí střídání rukou a tak rozpohybuje i váš hrudník. Odborník by vám řekl, že je dobrý jakýkoliv pohyb, který zvládneme.
Výborné je plavání, pokud senior dokáže do bazénu dojít a vlézt po schůdkách, pak není lepší a komplexnější pohyb. Často však toto ztroskotá na teplotě vody v bazénu, která bývá pro starší lidi chladná. Pokud může starý člověk plavat, pak odborníci nedoporučují delší dobu než cca 30 minut.
A výsledek?
Budete překvapeni, jak po pár měsících pravidelného pohybu zvládnete vše najednou nějak lépe. A to je tím, že tělo se pomalu vytrénovalo, získalo lepší kondici a zlepšilo své možnosti. Proto začněte včas, dokud ještě není váš pohybový aparát úplně vyřazen. Prodloužíte si tak čas svého aktivního stáří a o to tu přece jde.