Hypotéku asi není zapotřebí nijak složitě představovat. Jedná se o dlouhodobý úvěr, který je produktem celé řady bank. Přesto však můžou přijít drobné rozpaky ve chvíli, kdy na scénu přijde ještě americká hypotéka, která svůj název získala poměrně nešťastně. Nejedná se totiž o hypotéku jako takovou, americká hypotéka se nachází někde na pomezí klasického hypotečního úvěru na bydlení a dlouhodobého spotřebitelského úvěru. Pojďme si proto ty nejzásadnější rozdíly mezi těmito dvěma hypotečními úvěry představit.

  1. Účel

Klasický hypoteční úvěr na bydlení, jak už z názvu vyplývá, je určen primárně k financování vlastního bydlení. I z tohoto důvodu se jedná o účelový úvěr a je zapotřebí veškeré výdaje spojené s jeho čerpáním dokládat za pomoci kupních smluv, faktur, účtenek atd. U klasické hypotéky je zapotřebí zástava nemovitosti. Pokud žadatel nemá k zástavě nemovitost, jsou peníze z hypotéky uvolňovány bankou postupně dle jednotlivých fází výstavby.

společná dohoda

Americká hypotéka je v tomto ohledu benevolentnější a peníze z ní je možné čerpat na cokoliv- dovolenou, studium v zahraničí, pořízení automobilu, bydlení atd. Není nutní dokládat bance, na co peníze z úvěru byly použity. Vše je snadné a bez zbytečné byrokracie a papírování.

  1. Úroková sazba

Klasická hypotéka nabízí i díky své účelovosti a zástavě nemovitosti jako jistině velmi výhodnou úrokovou sazbu, která se aktuálně pohybuje kolem 1,5%. U americké hypotéky je zapotřebí si za benevolentnost a ústupky ze strany banky připlatit vyšší úrokovou sazbou. Ta je v současné době kolem 3%. Stále je však americká hypotéky výhodnější než dlouhodobé spotřebitelské úvěry, u kterých se roční úroková sazba pohybuje kolem 11%.

podání rukou

Není však vždy zapotřebí svěřovat se do rukou bank, hypotéky nabízí i nebankovní společnosti. Americká nebankovní hypotéka je přitom v mnohých ohledech výhodnější než ta bankovní.

Back To Top