Československá socialistická republika splácela všechny (hrubé) dluhy včas, a to i s úroky. Navíc tehdejší režim po listopadu 1989 převzal 85 miliard korun a k tomu více než 100 tun měnového zlata. Tento majetek by byl v přepočtu na dnešní hodnotu koruny zhruba 8 bilionů korun. Nebyly dokonce zadlužené ani kraje, města a obce.
dolarové bankovky.jpg

Státní dluh České republiky roste od roku 1993

Že má Česká republika státní dluh již od roku 1993, není tajemstvím. A že rok od roku roste, rovněž. Zatímco v roce 1993 šlo o „pouhých“ 159 miliard korun, v roce 2018 už to bylo 1,7 bilionu korun. V současné době, kdybychom státní dluh přepočítali na osoby, včetně kojenců a seniorů, každý z nás dluží zhruba 161 tisíc korun. Mimochodem, možná pamatujete v roce 2010 „Kalouskovu složenku“ s částkou 121 tisíc korun pro každého z nás.
Jiný je však veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu. Tam naopak státní dluh v posledních letech nepatrně klesá a tento trend se očekává i v letošním roce. Česká republika je v tomto ohledu na pátém místě v žebříčku státního dluhu vůči HDP v rámci zemí Evropské unie. Lépe než my jsou na tom pouze Estonci, Bulhaři, Rumuni a Lucembursko.
V roce 2019 se předpokládá, že státní rozpočet v průběhu roku ušetří další 2,2 miliardy korun. Státní dluh je souhrn předchozích schodků státního rozpočtu a financuje se pomocí státních dluhopisů a dále půjčkami přímými, anebo zajištěnými od Evropské investiční banky.
anglické libry.jpg

Lze tento dluh někdy splatit?

Bez práce koláče nebudou a pečení holubi tu do úst nelétají, ovšem současné „peníze“ nelze srovnávat s těmi bývalými. Stačí vám na to dokonce docela obyčejné kupecké počty: Jestliže je v současné době dluh příliš velký, a to nepochybně je, a ke všemu po dobu dvaceti let rok co rok končí hospodaření deficitem, dluh není možné nikdy uhradit. K tomu všemu je třeba započítat úroky, a pokud ty jsou vyšší, než je ekonomický profit, a tomu tak je také rok co rok, není možné dluh zaplatit ani na teoretické bázi, natož prakticky.

Back To Top