Mzda je něco, co si sice někteří z nás pochvalují, ale na co si většina našinců spíše stěžuje. A to především proto, že je taková mzda vždy v zásadě taková, jaká tato je. Tedy někdy vysoká, ale spíše jen tak akorát nebo dokonce nízká. Což záleží jak na takové výši mzdy samotné, tak i na tom, co se má s její pomocí všechno uhradit. Na co má tato člověku vystačit.
Našinci ale nejsou nejednou nespokojeni jenom kvůli tomu, že je tato mzda nízká. Nelíbí se jim – a sice hlavně těm, kteří tomu nerozumí, ovšem i těm, kteří naopak velice dobře vědí, jak se věci mají – ani skutečnost, že obvykle ve formě čisté mzdy nedostanou to, co jim vlastně zaměstnavatel při přijímání do práce sliboval.
Ovšem je tomu tak a musí tomu tak být. Zaměstnavatelé totiž slibují svým zaměstnancům mzdu hrubou, tedy to, co za své zaměstnance vynaloží, ovšem z této se musí před vydáním výplaty ještě odečíst daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění, což onu hrubou mzdu před tím, než se tato změní v čistou, jednoznačně postřehnutelně sníží. Protože nejde rozhodně o nějaké drobné, jež si tu stát bere, jsou to procenta, která každý postřehne, a to i tehdy, když je mu případně snížena daň z příjmu o určitou slevu na dani.
A jak má tedy obyčejný člověk vědět, kolik si skutečně vydělá, když mu zaměstnavatel oznámí jenom nabízenou hrubou mzdu a stát se upřímně a jednoznačně nechlubí tím, kolik si uzurpuje ve svůj prospěch? Pro takový výpočet čisté mzdy se dá v podobných případech využít kalkulačka, která je na internetu k dispozici každému, koho tako problematika zajímá.
A upřímně řečeno by měla zajímat každého z nás, respektive všechny, kdo pracují. Protože nikdo nemívá peněz nazbyt, a je tak určitě lepší, když si člověk svou čistou mzdu vypočítá, aby posléze neosočoval svého zaměstnavatele z podvodu a zlodějny. Protože zaměstnavatelé za zmíněné odvody nemohou. Oni si je nevymysleli a nejsou na vině tomu, že člověk nedostane tolik, kolik si vydělal hrubého.