Chcete si letos na dovolenou vyrazit vlastním autem? Jedete do cizí země nebo procestujete celou Českou republiku? Jak na to své auto připravit? 

Co je nutné udělat, než se autem vydáte na dovolenou? Co musíte předem zkontrolovat? 

Vyrazit si autem na dovolenou je dnes zcela běžné a navíc jde o nejpohodlnější způsob cestování. Všechno máte po ruce, zastavíte si, kdy chcete, vyrazíte, kdy chcete a tak je stále více lidí, kteří tento typ dopravy preferují. Jezdí se do zahraničí ale i po České republice a přitom ale někteří řidiči zapomínají na jednu velmi důležitou věc. Je opravdu rozdíl v tom, zda jezdíte autem jen několik desítek kilometrů nebo jich ujdete stovky. A také je rozdíl v tom, zda jedete po českých nebo zahraničních silnicích. Takže na co se připravit? 

výhled z automobilu

Kontrola jako nutný základ 

Jistě, kontrolu vozidla bychom zkušeným řidičům snad ani neměli připomínat. Automobil by měl být v dobrém stavu, měl by mít veškerou povinnou výbavu v kufru a každý řidič by před cestou měl zkontrolovat pneumatiky, olej a podobně. Že tohle víte? Máte povinnou výbavu u sebe? Ale přeci jen se ujistěte, že máte skutečně všechno. Jakmile se totiž vydáte do cizí země, nemusí vám to stačit. Některé země mají odlišné zákony, mají jiné předepsané silniční zákony a mají třeba i jinou povinnou výbavu uvnitř vozidla. Pokud by vás stavěli a kontrolovali, může to být problém a vy zaplatíte mnohdy hodně tučnou pokutu. 

Zákony se pak liší třeba i v povoleném množství alkoholu za volantem nebo v tom, jak má být dítě upevněné v sedačce. Rozhoduje věk a především centimetry. Mnohdy pak i pro dvanáctileté dítě musíte mít při průjezdu cizí zemí sedačku. Tohle všechno je však nutné zjistit si před samotnou cestou v dostatečném předstihu. 

pohled na silnici

Půjčujete si auto? 

Nejoblíbenější destinací, kam tisíce Čechů každoročně vyráží autem, je rozhodně Chorvatsko. I Chorvati však mají rozdílná silniční pravidla a často se chybuje například v tom, že si řidič půjčí automobil od někoho z rodiny nebo přátel, ale nemá sebou dostačující potvrzení od majitele vozidla. Pozor, i za to hrozí vysoké pokuty. 

Bezpečí po cestě vám zaručí hlavně opatrnost, připravenost a dodržování předpisů. Tak na to nezapomínejte. 

Back To Top